Rozvod či rozchod

Pokud vás potkal rozchod či rozvod a s bývalým partnerem vlastníte nemovitost, máte před sebou nelehké rozhodování.

Na stole teď leží několik variant. Nemovitost můžete prodat, pronajmout, darovat dětem, popřípadě si ji jeden z vás může nechat a druhého vlastníka vyplatit.

Rozvádíte se? Rozcházíte se s životním partnerem nebo partnerkou? Vlastníte společně nějakou nemovitost? Pokud ano, budete muset rozhodnout, jak s touto nemovitostí naložíte. Možností je samozřejmě více, od prodeje přes pronájem až po vyplacení partnera/partnerky. Tak jak vybrat tu správnou variantu? A je vůbec možné se na tomto řešení společně dohodnout?

Při vybírání té nejvhodnější možnosti doporučuju obrátit se na realitního odborníka. Konce vztahů bývají napjaté, komunikace je na bodu mrazu a zkušený profesionál pomůže zajistit, aby vše proběhlo hladce. Kromě toho s ním později můžete probrat otázku nového bydlení ve své další životní etapě.

Chci poradit

Čím právě teď procházíte?

Připravili jsme pro vás bleskový dotazník, který nám pomůže zjistit důležité informace o vaší situaci.

Rozvádíte se/rozcházíte se?

Předchozí otázka

Vlastníte nějakou nemovitost?

Předchozí otázka

Jakým způsobem jste nemovitost nabyli?

Předchozí otázka

Spadá nemovitost do SJM (Společné jmění manželů)?

Předchozí otázka

Máte uzavřenou dohodu o zúžení SJM (Společné jmění manželů)?

Předchozí otázka

Koupi nemovitosti jste financovali:

Předchozí otázka

Váznou na nemovitosti omezení vlastnického práva? (zástavní práva, zákaz zcizení, exekuční příkaz k prodeji, věcná břemena, atd.)

Hotovo

Zanechte nám na sebe kontakt a ozveme se Vám s návrhem řešení!

Časté otázky

Rozvádíte se a přemýšlíte, jak naložit se společnou nemovitostí?

V tomto případě je několik variant, co s nemovitostí udělat. V prvé řadě můžete nemovitost prodat, ale přitom byste si měli dát pozor, abyste pod návalem bouřlivých emocí na rychlém prodeji neprodělali. Další variantou může být vyplacení partnera/partnerky. Společnou nemovitost lze také například pronajímat nebo darovat. Řešení se odvíjí zejména od toho, jak dalece se dokážete se svým bývalým protějškem domluvit.

Pořídili jste si společnou nemovitost na úvěr, který není splacený?

I v tomto případě se nabízí několik možností, jak se s danou situací vypořádat. Předčasné splacení úvěru, převzetí úvěru, převod zástavního práva na jinou nemovitost apod.

Chcete si společnou nemovitost nechat a nevíte, jak se finančně vypořádat se svým partnerem/partnerkou?

Existuje hned několik způsobů řešení. Jedním z nich je například hypoteční úvěr na vypořádání společného jmění manželů (SJM). I v této situaci je klíčová vzájemná dohoda.

Znáte tržní hodnotu Vaší nemovitosti?

Znát tržní hodnotu nemovitosti je podstatné při jejím prodeji, ale také v situaci, kdy se rozhodnete, že si nemovitost ponechá jeden z manželů. Cenu určuje mnoho faktorů. Pokud se například jedná o byt, velmi důležitá je jeho lokalita, celkový stav, ale i to, zda je součástí například garážové stání či balkon. V takové situaci si těžko poradíte svépomocí, a proto je nejlepší podpora od odborníka z oblasti realit, který má zkušenosti s tržním oceňováním nemovitostí. Konzultace bývají většinou poskytovány zdarma.

Máte vyřešenou otázku, kde budete bydlet po rozvodu/rozchodu?

V emočně vypjaté situaci spojené s rozvodem je důležité se správně rozhodnout ohledně svého nového bydlení. V některých situacích je vhodnější dočasně bydlet v pronájmu než okamžitě kupovat nemovitost. V tomto přechodném období t získáte možnost řešit další záležitosti spojené s rozvodem. Například změnu zaměstnání, výchovu dětí apod.

Vyplatí se v době nouzového stavu prodávat nemovitost? Bude to mít vliv na cenu?

S nouzovým stavem vznikla v České republice spousta omezení a to i v oblasti příjmů. Pokud máte za to, že v těchto časech nebude poptávka po bydlení a ceny nemovitostí klesnou neboť nabídka bude větší než poptávka, jsme si jisti, že v nejbližší době tomu tak pravděpodobně nebude. Jelikož ČNB umožnila odklad splátek hypotečních úvěrů a spousta lidí má finanční rezervy, prodej vlastního bydlení budou považovat za poslední možnost. Pokud ceny nemovitostí budou klesat, bude se jednat spíše o dlouhodobější horizont. Vývoj cen nemovitostí je velmi těžké předpovídat a také záleží na mnoha individuálních faktorech. Zajímaly by vás další informace? Kontaktujte mě a zjistěte své možnosti.

Mám obavy, že sama/sám nezvládnu splácet hypotéku

Rozumím, že současná situace může způsobit mnohým nepříjemné problémy. Pokud máte pocit, že nezvládnete splácet svou hypotéku, je na čase předejít problémům s platbami včas. Kontaktujte mne a probereme spolu možnosti financování popřípadě refinancování vaší hypotéky, kterou vám upravíme na míru.

Chci se přestěhovat do podnájmu, jak na to v době nouzového stavu?

Zde je situace celkem složitá. S ohledem na stále platící nouzové opatření, není možné pořádat klasické prohlídky. Pokud k tomu nejste nuceni okolnostmi, např. když vám končí nájemní smlouva a nutně potřebujete najít jiné bydlení, doporučujeme v rámci zajištění bezpečí a zdraví počkat.

Dejte mi vědět,
s čím potřebujete pomoct

Pokud se chcete o své životní situaci poradit, nechte mi na sebe kontakt. Já dám vědět někomu z našich odborníků a ten se vám hned ozve.
Jméno
Příjmení
E-mail
Telefon
Váš dotaz