OD LEDNA 2020 UŽ JEN NOVOSTAVBY S TÉMĚŘ NULOVOU SPOTŘEBOU ENERGIE

Autor: Miroslav Herain, Senior Real Estate Advisor, V Praze dne 27. 10. 2019

Chcete si postavit nový rodinný domek? Pak nezapomeňte, že od nového roku musí novostavby mít téměř nulovou spotřebu energie!

Toto nařízení přináší novela směrnice Evropského parlamentu o energetické náročnosti budov. Ta mimo jiné vyžaduje, aby projektová dokumentace novostaveb všech budov v ČR, tedy i rodinného domku, od 1. ledna 2020 splňovala požadavek pro tzv. budovy s „téměř nulovou spotřebou energie“.

Termín „téměř nulová spotřeba energie“ může být matoucí, ale v překladu se v podstatě jedná o nízkou energetickou zátěž. Proto by spotřeba energie vašeho nového rodinného domku měla být pokryta hlavně prostřednictvím obnovitelných zdrojů.

Co to pro stavebníky vlastně znamená?

V praxi to ve stavební dokumentaci a stavebních řízeních bude znamenat hlavně důraz na kvalitnější plášť budovy, na dobře regulovatelné vytápění, větrání i osvětlení. Budou také kladeny požadavky na systémy z hlediska vysoké efektivity spotřeby energie.

Novostavby by měly zároveň být alespoň částečně zásobovány z obnovitelných zdrojů energie, případně energii produkovat (elektřina, teplo).

Pokud tedy máte v plánu například vybudování rodinného domku, měli byste od začátku příštího roku pro jeho výstavbu použít energeticky kvalitnější materiály, efektivnější a úspornější systémy a nové technologie. Tato opatření budou znamenat, že se výstavba domu pravděpodobně prodraží, ale nemějte strach. Svou peněženku i přesto ochráníte. V důsledku opatření totiž zároveň snížíte náklady na celkový provoz domu.

Závěrem můžeme jen dodat, že to, jak se budou nová opatření projevovat na samotných stavbách a při provozu nových budov, nám ukáže až samotná praxe.