Ušetřím nebo neušetřím

Autor: Petr Podlešák, RE/MAX Alfa, 18. prosince 2019

Čemu se vyvarovat a na co se připravit, když chci prodávat sám/sama?

„Je to jednoduché, zadám inzerát na internet a najdu si zájemce, kterému nemovitost prodám. Realitka je moc drahá, to si to radši prodám sám a ušetřím“. Takovou reakci lidé mají velice často. Není se čemu divit, na realitním trhu se pohybuje spousta makléřů, kteří Vám peníze neušetří. Nový realitní zákon, který byl připravován 8 let, by měl však tyto nečestné makléře omezit. Důležité je si vybrat správně, pak Vám dokáží získat i statisíce.

Proč však samoprodejci většinou neušetří? Pojďme se na to podívat blíže.

1. Špatně nastavená cena

Znát tržní cenu své nemovitosti je velmi důležitá záležitost. Když se lidé rozhodnou pustit se do prodeje nemovitosti sami, často mají nereálná očekávání a nebo naopak svou nemovitost ocení na mnohem menší cenu, než ve skutečnosti má. Pokud se realitním světě člověk přímo nepohybuje, neví, jaké jsou ceny nemovitostí v daných lokalitách a kolik si za nemovitost říct. Samoprodejci obvykle v důsledku zpráv z médií o růstu cen nemovitostí a s vidinou vyššího zisku svou nemovitost přecení. Pak ale nabídka dlouho visí na realitních serverech a musí se s cenou dolů. Pokud je nemovitost dlouho inzerovaná, ztrácí v očích zákazníků hodnotu. Vyvolává to v nich pocit, že pokud se nemůže nemovitost prodat, něco je v nepořádku.

2. Prodej prvnímu zájemci

Často se stává, že prodávající, přesto že by mohl mít více zájemců, prodá to hned prvnímu v pořadí a ostatní nemají šanci se dostat ani na prohlídku. Přitom zájemce, který musel být zrovna v práci, a nemohl se dostavit na prohlídku, by mohl nabídnout mnohem více. V tomto případě může majitel promarnit šanci na vyšší zisk. Nejlepším způsobem je aukce nemovitosti. Aukce se používá v případě, že o nemovitost projeví zájem více potenciálních kupců najednou. Je to skvělý způsob, jak nemovitost prodat za vyšší cenu. Prodávajícímu se pak předloží všechny nabídky a ten si může vybrat, komu nemovitost prodá.

3. Žádná jistota, že si zájemce koupi nerozmyslí

Jedním z nejčastějších problémů při samoprodeji je neexistence závazné rezervace. Kupující si pořízení nemovitosti po několika měsících rozmyslí a prodávající se tak ocitnou na začátku celého procesu s tím, že jim nikdo nekompenzuje promarněné prostředky ani čas.

4. Legislativní bariéry

Prodávat se mohou různé druhy nemovitostí a s nimi mohou být spojeny různá práva a povinnosti. Je potřeba brát v potaz a přizpůsobit se legislativním změnám. Věděli jste například, že novela občanského zákona z 1. ledna 2018, která uvádí předkupní právo pro všechny ostatní nájemníky při prodeji parkovacího stání v bytovém domě, se bude opět 1. 7. 2020 měnit? V původním znění novela uvádí, že pokud se majitel bytu rozhodne, že svůj byt prodá, musí garážové stání primárně nabídnout majitelům ostatních bytů v domě. Od 1.7. se to však bude vztahovat pouze na vlastníky, kteří takové stání nabyli dědictvím. Avšak i to sebou přináší vysoké nároky na administrativu, ale také další náklady.

„Při oslovování ostatních spoluvlastníků u většího bytového domu, kde jsou desítky spolumajitelů a oslovuje se doporučeným dopisem, je například jen náklad na poštovné v tisícikorunách. A to neřešíme majitele s trvalým bydlištěm v zahraničí, balné, obálky, tisky,” vypočítává Pavel Hassman, majitel kanceláře RE/MAX 4 You.

Pozor si dejte i na ostatní dokumenty. Při prodeji svépomocí často chybí zcela základní informace jako je průkaz energetické náročnosti budovy či skutečné rozměry prodávané nemovitosti. „Plocha takto nabízených nemovitostí se od skutečnosti liší často až o 10 procent,“ říká Pavel Hassman.

Patrně nejpodceňovanější avšak velmi zásadní je přehlížení práv osob z rodinné domácnosti. Opomenutí osob rodinné domácnosti a nesprávně napsaná kupní smlouva mohou celý obchod zneplatnit i po mnoha měsících po přepisu na katastru a vyvolat nedozírné škody.

Prodávat nemovitost prostě přináší celou řadu specifik, které často není vůbec jednoduché vyřešit. Rozhodně Vás to bude stát mnoho sil a energie a přitom nemusíte ani nic ušetřit. V případě, že se rozhodnete prodat nemovitost přes realitního makléře, vyberte si pečlivě, komu Vaši nemovitost svěříte. V příštím článku si řekneme něco více o přípravě dokumentů pro prodej nemovitosti,

Váš Karel